В периода от 2019 до 2024 г. година екип от катедра "Дендрология" към Лесотехнически Университет работи активно по проект "Взаимодействие между гори и лавини в Пирин, България", финансиран от Фонд "Научни изследвания" (проект КП-06-Н31-3/2019).
Проектът целеше да направи обстойно изследване на влиянието на лавините върху екосистемите в Бъндеришката долина в Пирин.
Увод:
Снежните лавини са сред най-важните природни нарушения в планинските екосистеми. Доброто познаване на тяхната честота и магнитуд позволява да се оцени ефекта върху горската динамика, риска за човешкото здраве и живот и изградена или планирана инфраструктура. Режима на лавинни събития може да бъде променен и от климатичните промени, които оказват влияние върху зимните валежи. Независимо от наличието на много райони с лавинна активност в планините на България, ефекта на лавините и особено на взаимодесйтвието между лавините и горите не е адекватно проучен. Налице е ограничена по обем информация за ролята на лавините като природно нарушение, което влияе на структурата на гората, видовия състав и възобновяването. Ефекта на наблюдаваните през последните 4 десетилетия промени във валежните режими и температури в планините също не е оценен.
Резюме на извършената работа и получените резултати:
В рамките на научния проект "Взаимодействие между гори и лавини в Пирин, България" извършено събиране на информация и анализ за лавини в Бъндеришката долина в Пирин.
Изготвени са дигитални модели на релефа с висока резолюция за западния склон на вр. Тодорка, източния склон на вр. Вихрен и вр. Палашица, улеите в местността Плоските поляни до
Карта на лавинните улеи и зони в Бъндеришката долина в Пирин изработена в рамките на проекта
Изработен е първия за България ATES модел на лавинна опасност на терена в района на ски курорт Банско (Бъндеришка долина и Демянишка долина); Този модел дава възможност за правилна преценка на теренните условия и избор на подходящ маршрут за движение според нивото на участниците в групата и техните познания за лавини (моля проследете линка за повече информация: Модел за лавинна опасност на терена - Бъндеришка и част от Демянишка долини, "нов прочит")
Изчисляване на потенциалните зони за потегляне на лавини при наличие на гори (ляво) и без гори (дясно) за зона от Бъндеришката долина.
Изчислението показва съществена защитна роля на горите.
Събрани и анализирани дендрохронологични проби (общо над 500 бр.) за датиране на падането на големи лавини в района на Бъндеришката долина. Чрез тях е направена реконструкция на падането и магнитуда на големи лавини, за които няма исторически сведения. Индексът за интензитет на реакциите на дървета в близост до основният улей на източния склон на вр. Палашица в Пирин е с отчетливо по-високи стойности през 2005, 1985, 1963, 1960, 1945, 1931, 1883, 1833, като това е индикация за лавини с по-големи размери от обичайните. Улеят с номер 3 на северозападния склон на вр. Тодорка, известен като "Ледопада" и "Втори улей" има високи индекси на реакции през 2005, 1996, 1991, 1987, 1984, 1969, 1963, 1935, 1931, 1923, 1907, 1861, 1837. Лавините през 1969 и 1907 са имали специфичен път и засягане на различна зона спрямо другите. В улей с номер 4 на северозападния склон на вр. Тодорка, известен като "Кръста" и "Трети улей" според дендрохронологичната реконструкция по-големи са били лавините 2004, 1996, 1987, 1983, 1963, 1956, 1933, 1907. С изключителни размери е била тази през 1963.
Типични повреди на дървета, засегнати от лавини (ляво) и реакции в годишните им пръстени (дясно)
Реконструиран периметър на засегнати гори от голяма лавина през зимата на 1963 в основния улей на източния склон на вр. Палашица. Жълтите точки показват позиции на дървета, които са "записали" реакция в годишните си пръстени.
За първи път в България е приложен специализирания продукт RAMMS::EXTENDED::EXTENDED, с който са симулирани физичните параметри на лавини с различни размери. Данните показват значителен разрушителен потенциал с възможност за нанасяне на сериозни щети на горите от бяла мура (Pinus peuce) и черна мура (Pinus heldreichii) и постройки, включително х. Бъндерица, х. Вихрен и обекти на основния ски плац на ски курорт Банско. Симулациите на най-големите лавини показват възможна маса над 40-50 000 тона и развиване на скорости над 65 m/s.
Симулация със специализирания софтуер RAMMS на максималната скорост и обхват на прашния облак на 100-годишна лавина от пръхкав сняг в улей Палашица.
Публикувана е книгата "Лавини в България", която систематизира наличните данни за лавини в България, посочва различните подходи и методи за намаляване на риска от лавинни инциденти и възможните превантивни дейности. Публикувана е книга "Лавини в Бъндеришката долина в Пирин", която представя основните данни от проекта.
Заглавна страница (корица) на книгата "Лавини в България"
Заглавна страница (корица) и първа страница на подготвената за печат книга "Лавини в Бъндеришка долина в Пирин"
По проекта са подготвени публикации, осъществени са презентации на различни научни форуми, пред широка общественост: